Реєстр реальних бенефіціарів CRBR – нові обов’язки для польських фірм

Реєстр реальних бенефіціарів CRBR - нові обов'язки для польських фірм

13 квітня спливає термін реєстрації власників польських компаній або осіб, які здійснюють контроль над компаніями, в Центральному реєстрі реальних бенефіціарів (далі CRBR).

В рамках так званого “Антикризового щита” терміни подачі інформації до Центрального реєстру реальних бенефіціарів (CRBR) були продовжені до 13 липня 2020 року, тобто на 3 місяці.

Однак для компаній, зареєстрованих після 13 жовтня 2019 року, термін подачі інформації залишається незмінним – 7 днів з дня реєстрації фірми у Державному судовому реєстрі (KRS).

Створення центрального реєстру реальних бенефіціарів є реалізацією положень Директиви Євросоюзу від 20 травня 2015 року за номером 2015/849 Про запобігання використанню фінансової системи для відмивання грошей або фінансування тероризму (так звана IV директива AML).  У Польщі основою функціонування CRBR є закон від 1 березня 2018 року «Про протидію відмиванню грошей та фінансуванню тероризму» (Dz. U. 2019 r. poz. 1115, z późn. zm.).

Кожна компанія, яка внесена до Державного судового реєстру (KRS), за винятком публічних акціонерних товариств, зобов’язана повідомити до Центрального реєстру реальних бенефіціарів (CRBR) дані свого реального бенефіціара, тобто фізичної особи, яка здійснює прямий або непрямий контроль над компанією. До реєстру слід, зокрема, вносити відомості про розмір і характер часток або прав, наявних у реального бенефіціара.

Інформація про реальних бенефіціарів (а також про членів правління і засновників, що представляють компанію), внесена до Реєстру, буде доступна в Інтернеті будь-кому, без будь-яких обмежень.

Хто є реальним бенефіціаром компанії

Реальними бенефіціарами компанії є фізичні особи, які:

 1. здійснюють прямий або непрямий контроль над компанією через наявні повноваження, що дозволяють мати вирішальний вплив на дії компанії, або
 2. від імені яких ведеться господарська діяльність або укладаються угоди.

У разі товариств з обмеженою відповідальністю та акціонерних товариств реальними бенефіціарами вважаються:

 1. фізична особа, яка є акціонером компанії і якій належить право власності більше 25 відсотків від загальної кількості часток або акцій;
 2. фізична особа, яка має більше 25 відсотків від загальної кількості голосів у правлінні компанії;
 3. фізична особа, яка здійснює контроль над юридичною особою або юридичними особами, яким в сукупності належить більше 25 відсотків від загальної кількості акцій компанії, або в сукупності має більше 25 відсотків від загальної кількості голосів у правлінні компанії;
 4. фізична особа, яка займає вищу керівну посаду в правлінні компанії в разі документально підтвердженої неможливості встановити фізичних осіб, зазначених у вищевказаних пунктах.

Повне визначення фактичного бенефіціара міститься в ст.2 п. 2 пп. 1 Закону від 1 березня 2018 р. “Про протидію відмиванню грошей та фінансуванню тероризму” (Dz. U. 2019 r. poz. 1115, z późn. zm.).

Яку інформацію потрібно внести у реєстр CRBR?

До реєстру потрібно вписати:

Ідентифікаційні дані компанії:

 1. назва фірми;
 2. тип фірми;
 3. адресу реєстрації;
 4. номер KRS;
 5. номер NIP.

Ідентифікаційні дані фактичних бенефіціарів:

 1. ім’я та прізвище бенефіціара;
 2. громадянство;
 3. держава проживання;
 4. PESEL;
 5. інформація про розмір часток і характер участі в компаніїабо права, які має бенефіціар.

У разі відсутності номера PESEL, слід вказати дату свого народження.

Інформація, яка заноситься у реєстр, повинна відповідати дійсності. Заявка включає в себе заяву відправника про достовірність задекларованих даних і настання кримінальної відповідальності за подачу неправдивої заяви.

Будь-які зміни в статуті компанії вимагають внесення змін у реєстр CRBR протягом семи днів з моменту їх внесення в KRS, зокрема:

 1. зміна юридичної адреси компанії;
 2. зміна назви компанії;
 3. збільшення або зменшення статутного капіталу;
 4. зміна способу представлення компанії.

Інші зміни (т.зв. декларативні) повинні бути повідомлені протягом семи днів з моменту їх виникнення (набрання чинності). Такими змінами можуть бути:

 1. призначення та/або відкликання голови правління, членів правління;
 2. призначення та/або відкликання прокурента;
 3. продаж акцій компанії (зміна акціонерів).

Декларативний запис – це той, який дійсний з моменту прийняття рішення, а його оновлення в KRS є лише підтвердженням того чи іншого стану справ.

Як внести інформацію у реєстр CRBR?

Подати інформацію про реальних бенефіціарів у реєстр CRBR може тільки особа, яка має право представляти компанію, тобто особа, зазначена в KRS як уповноважена представляти компанію. Заявка повинна бути підписана кваліфікованим електронним підписом або профілем ePUAP вище названими особами. Якщо потрібно загальне подання, тобто більш ніж однією особою, заявка повинна бути підписана всіма необхідними особами. У разі, якщо в компанії прокурент має право на її представництво, то він може подати інформацію в CRBR.

Довірена особа не має права повідомляти інформацію в CRBR.

Для фірм, зареєстрованих в KRS до 13 жовтня 2019 року, крайній термін подачі заявки до реєстру реальних бенефіціарів закінчується 13 квітня 2020 року. Для компаній, які були зареєстровані в KRS після 13 жовтня 2019 року, термін подачі заявки становить 7 робочих днів з моменту запису в KRS або зміни даних.

Компанії, що знаходяться в стані ліквідації або банкрутства, призупинені (zawieszone) фірми також зобов’язані повідомляти інформацію про реальних бенефіціарів на загальних підставах.

Заява в CRBR подається у вигляді електронного документу, за допомогою інформаційної системи, доступної на порталі podatki.gov.pl за адресою https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/. Подати заяву у письмовій формі неможливо.

Інструкцію про те, як внести дані про бенефіціарів до реєстру, можна знайти на нашому сайті у статті Внесення відомостей до реєстру бенефіціарів CRBR.

Підприємцям, які своєчасно не внесуть інформацію в реєстр, загрожують солідні штрафи.

Також читайте
2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Для того чтобы оценить запись, вы должны быть зарегистрированным пользователем сайта.
Loading...
error: Content is protected !!