Зміни до ПДВ. Обов’язковий split payment з 1 листопада 2019

Зміни до ПДВ. Обов'язковий split payment з 1 листопада 2019

З 01 листопада 2019 р. в оподаткуванні польських підприємств відбудуться чергові зміни. Мова піде про механізм розділеного платежу – mechanizm podzielonej płatności (MPP) або по-англійськи – split payment.

9 серпня цього року Сейм прийняв законопроект про внесення змін у закон про податок на товари і послуги, який передбачає, що вже з 1 листопада 2019 року спліт-платіж стане обов’язковим в деяких галузях і зміниться принцип солідарної відповідальності за ПДВ. До закону про ПДВ були додані положення, що визначають застосування механізму split payment (art. 108a ust. 1 ustawy o VAT). Split payment діє у Польщі з 1 липня 2018 року, але до кінця жовтня 2019 року використання платниками податків цього механізму було добровільним.

Однак з 1 листопада 2019 року платники податку, які здійснюють операції з товарами і послугами, зазначеними у додатку 15 до Закону про ПДВ, зобов’язані застосовувати механізм split payment, якщо загальна сума транзакції перевищує 15 000 злотих. Водночас, перестане функціонувати механізм зворотного навантаження (odwrotnego obciążenia), що відноситься до товарів і послуг з додатку 11 і 14. Дані додатки, а також додаток 13, що стосується солідарної податкової відповідальності, змінюються розширеним додатком 15.

Введення даної новації спрямоване на боротьбу з шахрайством і зловживаннями з ПДВ і має забезпечити стабільність податкових надходжень до бюджету.

Що таке split payment?

Механізм розділеного платежу (англ. split payment) – механізм оплати, при якому оплата покупцем за товар або послугу проводиться на два рахунки в банку постачальника товарів. Сума нетто потрапляє на основний банківський рахунок постачальника, а сума ПДВ (сума податку від товарів або послуг) потрапляє на другий рахунок – спеціальний рахунок ПДВ.

Що таке split payment?

Кошти на рахунку ПДВ можуть бути використані для сплати ПДВ в розрахунках з контрагентами, а також для врегулювання інших податкових зобов’язань (оплата PIT, CIT, акцизний збір, мито) та внесків ZUS.

Введення обов’язкового split payment означає проблему з платежами за фактурами, які вказані в інших валютах. Механізм поділу платежів не передбачає відкриття рахунку ПДВ до валютних рахунків та оплати в іншій валюті, ніж польський злотий. Таким чином, якщо оплата здійснюється в іноземній валюті, неможливо скористатися системою split payment.

Однак рахунки-фактури в іноземній валюті можна реалізувати двома окремими платежами: традиційним, для суми нетто – в іноземній валюті та, застосовуючи MPP, для суми ПДВ – у польській валюті.

Крім цього, виставляючи фактуру в іноземній валюті, слід пам’ятати, що сума податку також має зазначатися в польських злотих.

Кого торкнеться split payment?

Даний механізм торкнеться тих, хто надає будівельні послуги, займається торгівлею паливом, металопродукцією, і дорогоцінними кольоровими металами, вугіллям, електронікою (процесори, смартфони, телефони, планшети, нетбуки, ноутбуки, ігрові приставки, чорнила, тонери, жорсткі диски), запчастинами та автоаксесуарами до автомобілів та мотоциклів і т. д. Повний список товарів і послуг, на які поширюється механізм split payment, можна скачати за ПОСИЛАННЯМ.

Крім цього, має бути одночасно дотримана і друга умова – квота трансакції становить 15 000 злотих або більше. Трансакції на суму менше 15 000 злотих будуть виконуватися на загальних підставах, однак, механізм розділеного платежу може застосуватися на добровільній основі.

Механізм split payment не торкнеться споживачів (які не ведуть господарську діяльність), а також підприємців, які отримують фактури без ПДВ (наприклад, від платників податків, звільнених від ПДВ).

У зв’язку з введенням обов’язкового механізму split payment активні платники ПДВ, які надають послуги чи поставляють товари з додатка 15 до Закону про ПДВ, та їхні покупці повинні мати фірмовий банківський рахунок. Це пов’язано з тим, що для приватних банківських рахунків рахунок ПДВ не відкривається і неможливо використовувати даний механізм. Крім цього, фірмовий рахунок має бути зареєстрований у податковій інспекції та бути внесений до білого списку платників ПДВ.

Перевірити, чи внесений Ваш рахунок до білого списку платників ПДВ можна за ПОСИЛАННЯМ.

Як оплатити фактуру за допомогою механізму split payment

Оплата з використанням split payment відбувається за допомогою спеціальної форми, наданої банком. Покупець вказує у формі:

  1. суму ПДВ;
  2. загальну суму брутто;
  3. номер фактури, за якою проводиться оплата;
  4. податковий ідентифікаційний номер постачальника (NIP).

Покупцеві не потрібно знати номер рахунку ПДВ постачальника, достатньо ввести розрахунковий рахунок постачальника, зазначений на фактурі.

На прикладі mBank оплата з використанням split payment буде виглядати наступним чином:

Як оплатити фактуру за допомогою механізму split payment

Банк з метою здійснення переказу, в першу чергу, стягує суму податку з рахунку ПДВ. Якщо платник не має коштів на рахунку ПДВ, банк стягуватиме всю суму переказу з його основного рахунку.

Оплата спліт-платежів для більш ніж однієї фактури

Також існує можливість оплатити одним переказом MPP відразу кілька фактур. У цьому випадку повідомлення про переказ має містити всі номери фактур, отримані від одного постачальника за певний період, і включати всю суму ПДВ, зазначену на цих фактурах. Цей період не може бути більше одного календарного місяця.

Зняття коштів з рахунку ПДВ

У деяких випадках кошти можуть накопичуватися на рахунку ПДВ. Ви можете подати заяву до податкової інспекції про звільнення цих коштів, тобто перевести на основний рахунок.

У податкової інспекції є 60 днів, щоб прийняти рішення. Податкова інспекція може відмовити лише в тому випадку, якщо у вас є заборгованість з ПДВ або якщо є обґрунтовані побоювання, що податкові зобов’язання з ПДВ не будуть виконані. У разі згоди ви отримаєте рішення, і ваш банк переведе кошти з рахунку ПДВ на основний рахунок.

Додаткова інформація на фактурах

На фактурах, до яких застосовується механізм split payment, повинен міститися запис “Mechanizm podzielonej płatności”. Дане зобов’язання буде застосовуватися тільки до фактур, загальна сума яких перевищує 15 000 злотих (або еквівалент цієї суми), і яка документує покупку товарів або послуг, перелічених у додатку 15 до закону про ПДВ (навіть якщо тільки одна позиція фактури включена в додаток 15). Відсутність цього запису може призвести до штрафів у розмірі 30% від податкового зобов’язання, зазначеного в цій фактурі. (art. 106e ust. 12 ustawy o VAT)

Такий самий штраф поширюватиметься і на покупця, який, незважаючи на запис на фактурі, не здійснить оплату із застосуванням MPP (в art. 108a ustawy o VAT додано ust. 7, в якому вводяться санкції для покупця).

Однак відсутність запису на фактурі не звільняє покупця від обов’язку здійснювати платежі із застосуванням MPP. Якщо покупець здійснює платіж без MPP, він буде підданий штрафу за податкове правопорушення.

Оплата, здійснена без обов’язкового split payment, не буде являтись витратами при розрахунку податку на прибуток. Ця дія також підпадатиме під кримінальну відповідальність відповідно до податкового законодавства.

Правова підстава:

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535).

Також читайте
2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Для того чтобы оценить запись, вы должны быть зарегистрированным пользователем сайта.
Loading...
error: Content is protected !!