Білий список платників VAT – що треба знати

Білий список платників VAT – що треба знати

1 вересня 2019 року набув чинності закон, яким запроваджується електронний перелік чинних платників VAT – так званий білий список (biała lista podatników VAT). Проводячи трансакцію, підприємець повинен верифікувати контрагента, а з 01 січня 2020 р. підприємство-платник VAT за переказ на неправильний рахунок, в деяких випадках, може ще й понести покарання. Білий список платників VAT повинен зменшити кількість податкових махінацій та допомогти підприємцям ефективно та оперативно перевіряти контрагентів.

Ще однією важливою зміною, яка набуде чинності 1 листопада 2019 року, є запровадження обов’язкового механізму розділеного платежу (split payment). Посилання на статтю. Для процедури split payment обов’язкова перевірка того, чи є ваш контрагент чинним платником VAT.

Що таке білий список платників VAT?

Білий список платників VAT – це перелік відомостей про платників VAT. Він об’єднав дані з двох реєстрів: реєстру суб’єктів, зареєстрованих як платники VAT, в тому числі тих, чия реєстрація у якості платників VAT була відновлена, та реєстру суб’єктів, яких податкова служба не зареєструвала або які були викреслені з реєстру платників VAT. Список платників VAT доповнено й іншими даними, зокрема, він містить статус платників VAT та номери банківських рахунків.

Список доступний на сайті Міністерства Фінансів. Дані підприємств, що містяться у списку, були отримані з доступних державних архівів, тому не потребують будь-яких додаткових дій з боку підприємців. Тим не менш, рекомендується перевірити правильність цих даних. У разі виявлення помилок в списку, існує можливість їх усунення або корекції.

Які дані містить білий список платників VAT?

Білий список платників VAT містить такі відомості:

 1. назва фірми або ім’я та прізвище підприємця;
 2. номер NIP, якщо такий був присвоєний;
 3. номер PESEL, якщо такий був присвоєний;
 4. номер REGON, якщо такий був присвоєний;
 5. номер у Національному судовому реєстрі (KRS), якщо такий був присвоєний;
 6. статус платника податків;
 7. юридична адреса – для юридичних осіб;
 8. імена і прізвища осіб, що входять до складу органу, уповноваженого представляти інтереси юридичної особи;
 9. імена та прізвища довірених осіб та їх податкові номери;
 10. дати реєстрації, відмови в реєстрації або видалення з Реєстру та відновлення реєстрації як платників VAT;
 11. правова підстава відмови в реєстрації, видалення з Реєстру та відновлення реєстрації як платників VAT;
 12. номери банківських рахунків, відкритих у зв’язку із здійснюваною підприємницькою діяльністю та повідомлених податковому органу в заяві NIP-8 або CEIDG-1.

Фірму або підприємця можна знайти, ввівши:

 1. назву фірми (або ім’я та прізвище);
 2. номер банківського рахунку;
 3. номер NIP;
 4. номер REGON.
Номери банківських рахунків у білому списку платників VAT

Номери банківських рахунків у білому списку платників VAT

Серед всієї інформації, яка міститься в списку, дуже важливою є інформація про банківські рахунки фірми. Ці дані публікуються тільки для зареєстрованих платників VAT або платників, яким була відновлена реєстрація. Для юридичних осіб, яким було відмовлено в реєстрації як платника VAT, або які були видалені з реєстру, список не буде містити інформацію про банківський рахунок.

Рахунки, зазначені в списку – це рахунки, які були повідомлені податковому органу в заяві NIP-8. Дуже важливо повідомити про відкриття або зміну банківських рахунків, тому що тільки на ці рахунки контрагенти зможуть робити оплати. Фірми, зареєстровані в KRS, подають інформацію про зміну безпосередньо до податкового органу. Підприємці, які ведуть індивідуальну підприємницьку діяльність – за допомогою CEIDG.

З 1 січня 2020 року набудуть чинності зміни в законодавстві, які, по суті, змушують підприємців щоразу перевіряти в білому списку, чи є зазначений у фактурі банківський рахунок правильним рахунком постачальника товару або послуг. Після 1 січня 2020 року в разі, якщо Ви платите своєму контрагенту суму понад 15 000 злотих на рахунок, не вказаний в білому списку:

 1. Ви не маєте права віднести до витрат суму платежу
 2. Ви будете нести солідарну відповідальність з своїм контрагентом за податкові заборгованості, якщо він не заплатить податок від угоди. Ви несете відповідальність у розмірі суми VAT, внесеної на інший рахунок, ніж зазначений у білому списку.

Перед кожним великим платежем необхідно буде перевірити в білому списку правильність банківського рахунка контрагента. Якщо він надав інший номер рахунку, то необхідно або відмовитися і просити вказати правильний номер рахунку, або заплатити і протягом 3 днів після оплати повідомити про це податкову інспекцію контрагента, який виставив фактуру.

Якщо платник VAT сплатить фактуру на рахунок, який не міститься в списку, але застосує механізм розділеного платежу, то він не понесе солідарної відповідальності за заборгованість постачальника з виплати VAT.

До 31 грудня 2019 року платежі на банківський рахунок, що відрізняється від зазначеного в білому списку, не обкладаються санкціями.

Будь ласка, зверніть увагу, що верифікація рахунку покладена на підприємця, а не на бухгалтера або бухгалтерське бюро, тому що повинна відбутися не в день обліку транзакції в бухгалтерській звітності, а в момент здійснення переказу.

Підсумок

Перевірка правильності номера банківського рахунку продавця стане для покупця додатковим обов’язком. Особливо багато проблем це додасть тим фірмам, які роблять багато переказів протягом місяця. Щоб з 1 січня 2020 року не мати проблем з отриманням платежів на підставі виставлених вами фактур, перевірте, чи правильно в білому списку вказано номер Вашого фірмового банківського рахунку.

Також читайте
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Для того чтобы оценить запись, вы должны быть зарегистрированным пользователем сайта.
Loading...
error: Content is protected !!