Що необхідно знати про оренду квартири в Польщі

Оренда квартири в Польщі

Сьогодні ми обговоримо юридичні питання, пов’язані з орендою житла, розповімо, що необхідно знати про оренду квартири в Польщі.

Оренда – це особливий вид правових відносин, що дуже часто застосовується в сучасній практиці. Як орендар, так і орендодавець мають належним чином підготуватися до укладення договору оренди квартири.

Що повинен містити договір оренди квартири в Польщі

Договір оренди регулюється положеннями цивільного кодексу і закону про захист прав мешканців. Договір повинен бути укладений у письмовій формі і покликаний регулювати взаємні відносини сторін і, відповідно, їх захищати.

Основними елементами договору оренди є:

 1. місце і дата укладення договору;
 2. визначення сторін та їх дані (особисті дані, номер PESEL, серія та номер посвідчення особи. У випадку, якщо у Вас ще немає номера PESEL, досить буде вказати серію та номер закордонного паспорта);
 3. детальний опис житлового приміщення, його стан, площа, обладнання;
 4. розмір орендної плати, а також інформацію про спосіб оплати експлуатаційних витрат (хто оплачує витрати за споживання електроенергії, вивезення відходів тощо);
 5. строк дії договору;
 6. умови розірвання договору;
 7. права та обов’язки сторін договору (а також відсутність права на суборенду третім особам, право на внесення змін у приміщенні);
 8. підписи сторін.

Читайте також: Як отримати PESEL

При бажанні договір оренди може містити також:

 1. інформацію про додаткові витрати, понесені орендарем та спосіб їх розрахунку;
 2. інформацію про заставу (кауція) та її розмір;
 3. умови і строки передачі поточних рахунків, підтверджень оплати і кореспонденції, що надходять на ім’я орендодавця;
 4. перелік орендарів.

Договір повинен бути складений у двох примірниках, по одному для кожної із сторін і підписаний як орендарем, так і власником квартири.

Опис житлового приміщення в договорі оренди

Рідко трапляється, щоб квартири, передані в оренду, були у відмінному стані. Їх стан, як правило, хороший, але не ідеальний. Крім того, частіше орендується не тільки саме приміщення, а також його устаткування — меблі, побутову техніку, електроніку та інші пристрої. Тому перед підписанням договору варто провести детальний огляд приміщення, і скласти докладний протокол прийому.

Це стосується і технічного стану квартири — на стелі немає цвілі? Вся плитка в ванній кімнаті на місці? Чи не протікають крани? Варто звернути увагу на найдрібніші деталі. Тим більше, якщо господар не висловлює зацікавленість в усуненні недоліків.

Упущення в цій області можуть спричинити витрати орендаря на проведення ремонту, оскільки згідно з Цивільним кодексом Польщі (ст. 681), саме на ньому лежить обов’язок по поточному обслуговуванню об’єкта оренди.

Виникло питання?

Хочете дізнатися більше або отримати консультацію?

Умови розірвання договору оренди

Спосіб розірвання, як і весь договір, регулюється Цивільним кодексом. Якщо не вказаний термін повідомлення про розірвання договору, то законом установлені наступні терміни:

 1. якщо орендна плата вноситься за строк, що перевищує місяць — оренду можна розірвати не пізніше, ніж за три місяці;
 2. коли орендна плата здійснюється щомісячно – за місяць;
 3. коли орендна плата здійснюється за більш короткі проміжки часу – за три дні;
 4. при оренді на день – за один день.

Орендодавець зобов’язаний повідомити орендаря про намір розірвання в письмовій формі. Щоб дане повідомлення мало юридичну силу, воно повинно мати підтвердження про вручення.

Що таке чинш (czynsz)

Дуже часто вартість оренди, яка подається на сайтах оголошень, у схожих квартир може значно відрізнятися. Причиною цього найчастіше є те, що орендодавці по-різному вказують розмір чиншу та інших платежів, пов’язаних з квартирою – оплату за інтернет, газ, електроенергію, воду і т. д.

Чинш (czynsz) — це обов’язкові експлуатаційні платежі за приміщення (податок на землю, витрати на ремонт будівлі, охорону, прибирання тощо), які повинен сплачувати кожен власник. В цю суму не входить оплата за комунальні послуги.

У Польщі вартість оренди приміщення складається з двох частин: безпосередньо орендна плата, яку отримує власник житла та так званий чинш. Величина чиншу значно відрізняється не тільки для квартир в різних містах Польщі, але й у різних районах одного і того ж міста, і навіть у сусідніх будинках. Часто господарі квартири, для того щоб привернути увагу, виставляють в інтернеті ціну без чиншу. Тому при виборі житла необхідно перевіряти, чи входить чинш у загальну суму оренди, чи його необхідно оплачувати додатково.

Що таке кауція (kaucja)

При оренді, будь то квартира або кімната, майже в ста відсотках випадків потрібно внесення застави (кауції). Кауція є засобом захисту орендодавця від недобросовісного орендаря. Як правило, ця застава дорівнює щомісячній орендній платі. Але якщо в приміщенні зроблений дорогий ремонт, дорогі меблі, побутова техніка та інше обладнання, то ця сума може бути трохи вища. Однак вона не може перевищувати дванадцятимісячної орендної плати.

Що необхідно знати про оренду квартири в Польщі

Обов’язки орендодавця квартири

Основним обов’язком орендодавця є передача квартири орендарю в такому стані, який було обумовлено, і підтримувати її в такому стані протягом усього терміну оренди. Завданням власника є також забезпечення безперебійної роботи комунальних мереж, обладнання і пристроїв. Це забезпечує орендарю можливість користуватися водою, газом, теплом і електроенергією. Орендодавець несе відповідальність за ремонт і відновлення, якщо збитку не було завдано з вини орендаря.

Права орендодавця

Одним з прав орендодавця квартири є отримання від орендаря застави (кауції), яка повинна забезпечити захист від несплаченої орендної плати або збитків, завданих приміщенню орендарем. Якщо орендодавець не поніс збитків, сума застави має бути повернута орендарю при звільненні ним приміщення. Розмір застави не може перевищувати загальну суму 12 орендних ставок. Крім того, орендодавець має право збільшити вартість оренди після попередньої домовленості. У власника також є можливість арешту майна орендаря, яке знаходиться в приміщенні, що є додатковою формою фінансового забезпечення. Однак, цим правом орендар може скористатися лише у випадку, коли орендар затримує оплату орендної плати за період, що перевищує 12 місяців.

Власник має право вимагати відновлення початкового стану його власності, якщо орендар справив зміни у квартирі без його згоди. Крім того, орендар не може здавати або передавати права на приміщення або його частину без дозволу власника.

Читайте також: Оформлення прописки в Польщі

Обов’язки орендаря квартири

Основний обов’язок орендаря — сплачувати орендну плату в розмірі, узгодженому з орендодавцем у договорі. Крім того, він повинен експлуатувати приміщення у відповідності з положеннями договору оренди, а якщо це питання не врегульоване в контракті, то у відповідності зі специфікою даного приміщення. Орендар повинен також зберігати приміщення в належному стані, яке випливає із звичайного використання, а також підтримувати домашній порядок.

За законом орендар має також обов’язок негайно повідомляти орендодавця про несправність, наприклад, електропроводки. Якщо несправність виникла в результаті неналежного використання орендарем, він зобов’язаний провести ремонт за власний рахунок.

Права орендаря

Основним правом орендаря є можливість використання житлового приміщення за призначенням з можливістю проведення поліпшень, однак лише за згодою орендодавця.

Якщо орендар у період дії договору оренди здійснив заміну певних пристроїв або елементів приміщення, то він має право повернути різницю між поточною вартістю і початковим станом, тобто на дату здачі приміщення. Однак у цій ситуації орендодавець замість повернення може вимагати видалення проведених поліпшень і відновлення попереднього стану.

У разі, якщо власник квартири не передасть приміщення у встановлений термін, орендар має право вимагати компенсацію за збиток, викликаний затримкою, а також відмовитися від укладеного договору оренди. Крім того, якщо приміщення має недолік, що обмежує його корисність, орендар може вимагати зменшення орендної плати.

Прикріплені файли

Завантажити файл PDF
Зразок договору оренди квартири

Завантажити файл DOC
Зразок договору оренди квартири (для редагування)
Також читайте
Напишіть нам!

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
7 votes, average: 5,00 out of 57 votes, average: 5,00 out of 57 votes, average: 5,00 out of 57 votes, average: 5,00 out of 57 votes, average: 5,00 out of 5 (7 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Для того чтобы оценить запись, вы должны быть зарегистрированным пользователем сайта.
Loading...
error: Content is protected !!