Отримання номера PESEL для українців 2017

Отримання номера PESEL для українців

У статті ми розглянемо що таке номер PESEL, для чого він потрібен, хто має право на його отримання і на якій підставі можливе отримання PESEL в 2017 році для українців, які перебувають у Польщі на підставі тимчасового дозволу на проживання чи візи.

Що таке номер PESEL і для чого він потрібен

Номер PESEL – це 11-ти цифровий податковий номер, який дозволяє легко ідентифікувати його власника. Він містить у собі наступні дані: дата народження, стать та інші.

Номер PESEL має вигляд RRMMDDPPPPK, де:

 1. RR – останні дві цифри року народження;
 2. MM – місяць народження;
 3. DD – день народження;
 4. PPPP – порядковий номер (у чоловіків остання цифра – парна, у жінок – непарна);
 5. K – контрольне число.

Українці, які проживають в Польщі, часто стикаються з необхідністю вказати свій номер PESEL. Наприклад, це може знадобитися при покупках в інтернеті, в разі звернення в лікарню або банк, при отриманні різних посібників і в інших ситуаціях.

Ви можете працювати і платити податки (у тому числі медичну страховку), не маючи номери PESEL, тому він не видається. Але, якщо Ви прийдете в лікарню для надання медичної допомоги на підставі сплачених Вами страхових внесків, без цього номера Вам, швидше за все, не зможуть допомогти.

Хто може отримати PESEL

Для того щоб іноземець отримав номер PESEL, він повинен відповідати наступним критеріям:

 1. мати право на постійне проживання (stały pobyt) і бути громадянином однієї з країн Євросоюзу, EFTA або Швейцарії;
 2. мати право на постійне проживання та бути членом сім’ї громадянина однієї з країн Євросоюзу, EFTA або Швейцарії;
 3. мати постійний дозвіл на проживання (zezwolenie na pobyt stały);
 4. мати статус біженця, політичний притулок, дозвіл на толерантне перебування або знаходитися під охороною польської держави.

У такому разі PESEL видається автоматично при прописці в Польщі (zameldowaniu). Якщо людина не може або не хоче прописатися, а також у разі іноземців, які не відповідають перерахованим вище критеріям, номер PESEL може бути виданий у відповідь на вмотивований запит. Це означає, що Ви повинні довести необхідність отримання PESEL на підставі положення чи закону. У своїй заяві про видачу номеру PESEL ви повинні будете вказати конкретну підставу, яка потрібна Вам для отримання номеру PESEL.

Як отримати PESEL українцям

Раніше отримання PESEL було досить легкою процедурою, однак починаючи з березня 2015 року ця процедура значно ускладнилася. Українці, які перебувають у Польщі на підставі візи або посвідки на проживання (pobyt czasowy), не входять у список осіб, які мають право на отримання PESEL, однак можуть клопотати про видачу номера PESEL, посилаючись на конкретну статтю в польському законодавстві.

Як отримати pesel

Такою підставою може бути бажання зареєструватися в системі ePUAP. Це система електронного підпису документів, необхідна для спілкування з державними організаціями в електронному вигляді. З її допомогою Ви, наприклад, можете здати звіт PIT в податкову в електронній формі, підтвердити своє водійське посвідчення і т. д.

Читайте також: Як створити профіль ePUAP

Однак згідно з Rozporządzeniem ministra cyfryzacji z dnia 5 października 2016 r. w sprawie profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej, для реєстрації в системі ePUAP необхідно вказувати свій номер PESEL. Зокрема, про це йдеться в Paragrafie 5 Ust. 3 і в Paragrafie 8 Ust.1. Таким чином, на підставі того, що Ви хочете зареєструватися в системі ePUAP, Ви можете клопотати про отримання номера PESEL.

І тому у Wniosku o nadanie numeru PESEL у розділі 7 (Podstawa prawna upoważniająca do otrzymania numeru PESEL – wskazanie przepisu, z którego wynika obowiązek posiadania numeru PESEL) Ви повинні будете написати наступну підставу:

PARAGRAF 5 UST. 3 ORAZ PARAGRAF 8 UST.1 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA CYFRYZACJI Z DNIA 5.10.2016 W SPRAWIE PROFILU ZAUFANEGO ELEKTRONICZNEJ PLATFORMY USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ (OPUBLIKOWANE W DZ.U.2016.1633 Z DNIA 06.10. 2016).

Для дітей до 3х років треба буде вказати таку підставу:

USTAWA Z DNIA 4 LUTEGO 2011 O OPIECE NAD DZIECMI W WIEKU DO LAT 3, POZ,35 ROZDIAL1, ART.3A.

Для дітей старше 3х років:

ART. 16 Z DNIA 24 WRZESNIA 2010 R. O EWIDENCJI LUDNOSCI.

Які документи необхідні для подачі заяви на отримання PESEL

 1. Ксерокопія закордонного паспорта, а також сам паспорт;
 2. Заповнений Wniosek o nadanie numeru PESEL.

Зразок Wniosku o nadanie numeru PESEL

Зразок Заяви про надання номера PESEL1
Зразок Заяви про надання номера PESEL2
Зразок Заяви про надання номера PESEL3
Зразок Заяви про надання номера PESEL4

Далі Ви йдете в Urząd gminy (або dzielnicy) за місцем проживання і подаєте документи. В Urzędzie чиновники можуть говорити про те, що Ви не маєте права на отримання номера PESEL, однак наполягайте прийняти заяву і говоріть, що вам необхідний PESEL для реєстрації в системі ePUAP.

Увага! Така підстава, як Paragraf 4 Ust. 4, Pagaraf 8 Ust. 1 — Rozporządzenie Ministra i Administracji Cyfryzacji z dnia 5 czerwca 2014 r. w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, unieważniania oraz wykorzystania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej, втратило чинність 5 жовтня 2016 року. На даний момент актуальним є підстава, зазначена вище в статті.

Також читайте
10 votes, average: 5,00 out of 510 votes, average: 5,00 out of 510 votes, average: 5,00 out of 510 votes, average: 5,00 out of 510 votes, average: 5,00 out of 5 (10 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Для того чтобы оценить запись, вы должны быть зарегистрированным пользователем сайта.
Loading...
Программа Rodzina 500+. Как получить 500 злотых на ребенка
2020-06-26 08:11:22
[…] в статье Получение номер&…). Можно […]
error: Content is protected !!