Види трудових договорів в Польщі

Види трудових договорів в Польщі

Працювати в Польщі на законних підставах неможливо без укладення договору між працівником і працедавцем. Такий договір накладає певні обов’язки на працівника і працедавця і регулює їх відносини.

Договори, на підставі яких у Польщі можна найняти працівників, можна розділити на 2 групи:

1. Трудові договори (регулюються Трудовим кодексом):

 1. Договір на випробувальний період (umowa na okres próbny);;
 2. Договір на визначений час (umowa na czas określony);
 3. Договір заміщення (umowa na zastępstwo)
 4. Договір на невизначений час (umowa na czas nieokreślony).

2. Цивільно–правові договори (регулюються Цивільним Кодексом):

 1. Договір доручення (umowa zlecenie);
 2. Договір підряду (umowa o dzieło).

Слід мати на увазі, що у разі укладення трудового договору, працедавець зобов’язаний сплачувати всі внески на соціальне, медичне забезпечення працівника, податкові відрахування, а також надавати відпустку, навіть якщо працівник є іноземним громадянином.

Водночас, цивільно-правовий договір не дає працівнику багатьох прав, передбачених трудовим договором. Працівник повинен виконати конкретне завдання у визначений термін, а працедавець зобов’язаний виплатити обумовлену суму винагороди.

Зупинимось докладніше на трудових договорах. Правила укладання та розірвання трудових договорів, права і обов’язки працівника і працедавця, відповідальність за їх недотримання– все це регулюється трудовим кодексом.

Трудовий договір між працедавцем і працівником-іноземцем повинен бути ОБОВ’ЯЗКОВО у письмовому вигляді. Важливо знати, що в трудових відносинах іноземці мають рівні права з громадянами Польщі, їх трудові права не можуть бути менш вигідними, ніж ті, які вказані в Трудовому кодексі. Тому кожен працівник, укладаючи трудовий договір з заниженою ставкою або завищеними нормами, сам дискримінує себе в трудових правах.

Договір на випробувальний період (umowa na okres próbny).

Перед укладенням договорів як на невизначений, так і на визначений час (у тому числі договору заміщення), може бути укладено договір на випробувальний період. Трудовий договір на випробувальний період, який не може перевищувати 3 місяців, призначений для того, щоб перевірити кваліфікацію працівника та можливість його працевлаштування для виконання певного виду роботи. Роботодавець не може укласти повторний трудовий договір на випробувальний період з тим же працівником , хіба що у випадку:

 1. якщо працівник повинен бути найнятий для виконання іншого виду роботи;
 2. не менш як через 3 роки з дня розірвання або закінчення строку дії попереднього трудового договору, якщо працівник повинен бути найнятий для виконання того ж виду робіт. У цьому випадку роботодавець може тільки один раз повторно укласти договір на випробувальний термін.

Трудові відносини починаються в термін, який вказано в договорі як дата початку роботи, а якщо цей термін не вказаний, то в день укладення договору. Трудовий договір на випробувальний період припиняється із закінченням терміну, на який він був укладений. До закінчення терміну його дії він може бути розірваний на вимогу будь-якої із сторін.

Термін розірвання трудового договору на випробувальний період становить:

 1. 3 робочих дні, якщо випробувальний термін не перевищує 2 тижнів;
 2. 1 тиждень, якщо випробувальний термін більше, ніж 2 тижні;
 3. 2 тижні, якщо випробувальний термін становить 3 місяці.

Договір на визначений час (umowa na czas określony).

Працедавець може найняти працівника на визначений термін на підставі трудового договору. Якщо протягом терміну дії трудового договору на визначений час буде прийнято рішення про продовження роботи, то це розглядається як укладення ще одного договору на визначений час. Він починає діяти з наступного дня після закінчення терміну дії попереднього договору.

Пам’ятайте!
1. Трудові відносини починаються в термін, зазначений в договорі як дата початку роботи, а якщо не вказано термін, то в день укладення договору.
2. Термін працевлаштування на підставі договору на визначений час (або загальний термін зайнятості на підставі наступних договорів, укладених між тими ж сторонами) не може перевищувати 33 місяці.
3. Укладений договір на визначений час розглядається як працевлаштування на невизначений час після закінчення 33 місяців.
4. Загальна кількість договорів на визначений час, укладених з одним працівником не може перевищувати 3.
5. Укладення четвертого договору на визначений час вважається працевлаштуванням на основі трудового договору на невизначений час, рахуючи з дня укладення четвертого договору.

Однак із цих правил у Трудовому кодексі передбачені деякі виключення. Працедавець може перевищити ліміт трьох договорів і 33 місяців, вказавши об’єктивні причини для цього і отримавши дозвіл інспектора праці.

Розірвання договору на визначений час

Трудовий договір на визначений час переривається із закінченням терміну його дії. До закінчення цього терміну він може бути розірваний на вимогу будь-якої із сторін. Строк подачі заяви про розірвання трудового договору, укладеного на визначений термін, залежить від періоду роботи у даного працедавця та становить (у відповідності з законодавством, що діє з 22 лютого 2016 р.):

 1. 2 тижні, якщо працівник працював менше 6 місяців;
 2. 1 місяць, якщо працівник працював не менше 6 місяців;
 3. 3 місяці, якщо працівник був найнятий принаймні на 3 роки.

Після вимоги однієї із сторін про розірвання трудового договору, укладеного на визначений термін, можна домовитися про дострокове розірвання договору.

Виникло питання?

Хочете дізнатися більше або отримати консультацію?

Договір заміщення (umowa na zastępstwo).

Особливим випадком трудового договору на визначений термін є договір заміщення. Такий договір підписується з метою заміщення іншого працівника на час його відсутності. Для договору заміщення не існує обмежень ні на кількість укладених договорів (не більше 3 договорів), ні на максимальний строк (33 місяці). Трудові відносини починаються в термін, зазначений в договорі, а якщо не вказано термін, то в день укладення договору. Строк розірвання трудового договору заміщення такий же, як і інших договорів, укладених на певний термін.

Договір на невизначений час (umowa na czas nieokreślony).

Роботодавець може найняти співробітника на невизначений час. Термін повідомлення про розірвання трудового договору, укладеного на невизначений час, залежить від терміну роботи у даного роботодавця та становить:

 1. 2 тижні, якщо працівник працював менше 6 місяців;
 2. 1 місяць, якщо працівник працював не менше 6 місяців;
 3. 3 місяці, якщо працівник був найнятий принаймні 3 роки.

Після вимоги однієї із сторін про розірвання трудового договору, укладеного на невизначений час, можна узгодити передчасний термін розірвання договору.

Зайнятість працівників на неповний робочий день.

Можна наймати співробітників на неповний робочий день. Трудовий договір на неповний робочий день не може бути менш сприятливим для працівника з точки зору умов праці та заробітної плати, ніж договір працівників, які виконують аналогічну роботу повний робочий день. Роботодавець повинен зберігати пропорційність між заробітною платою та іншими виплатами і робочим часом працівника.

У наступній статті ми розглянемо цивільно-правові договори, на підставі яких можна працювати у Польщі, а саме договір доручення (umowa zlecenie) і договір підряду (umowa o dzieło).

Також читайте
Напишіть нам!

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
3 votes, average: 5,00 out of 53 votes, average: 5,00 out of 53 votes, average: 5,00 out of 53 votes, average: 5,00 out of 53 votes, average: 5,00 out of 5 (3 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Для того чтобы оценить запись, вы должны быть зарегистрированным пользователем сайта.
Loading...
error: Content is protected !!