Дозвіл на сезонну роботу в Польщі

Дозвіл на сезонну роботу в Польщі

З 1 січня 2018 року набули чинності поправки в закон o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy і в ряд інших законів, що регулюють правила працевлаштування іноземців у Польщі. Вони передбачають введення нового виду дозволів – дозволу на сезонні роботи (zezwolenie na pracę sezonową).

Основні нововведення в Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy («Про сприяння зайнятості і установах ринку праці»), що стосуються сезонних робіт, містяться в нових статтях art. 88n — art. 88y. Паралельно внесені поправки до закону про іноземців (Ustawа z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach) і в деякі інші закони.

Інформація, викладена у цій статті, буде цікава роботодавцям і працівникам, які зайняті у сфері сезонних робіт, а саме – робота у сфері туризму, сільського господарства та садівництва.

Сезонна робота в Польщі для Українців

Поправки передбачають введення нового типу дозволів – дозволу на сезонну роботу, який може бути виданий громадянам усіх країн, що не є членами Європейського союзу і Європейської Економічної Зони. На його основі при працевлаштуванні на сезонні роботи іноземець може бути прийнятий на роботу в Польщі на термін до 9 місяців у календарному році.

Видавати дозвіл на сезонну роботу буде староста, що повинно прискорити отримання дозволів, порівняно з видачею дозволу на роботу воєводою.

Процедура отримання дозволу на сезонну роботу наступна:

1. Роботодавець подає в Powiatowy Urząd Pracy (PUP) заявку на дозвіл на сезонну роботу для конкретного іноземного претендента. Для отримання дозволу роботодавець також повинен надати документ від старости (opinia starosty) про те, що на дану посаду не змогли знайти польських працівників.

При отриманні дозволу на сезонну роботу для громадян України, Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови та Росії надавати opinię starosty не потрібно.

2. PUP розглядає заяву і, якщо не виникають обставини для відмови, видає свідоцтво про внесення заяви у реєстр заяв. PUP відведено 7 днів на розгляд заяви, якщо ж виникне необхідність у додатковому уточненні інформації, цей термін може бути продовжений до 30 днів. В особливо складних випадках допускається розгляд протягом 2 місяців з дня подачі заяви. Заявнику, який надав не всі необхідні документи, або не врахував усі вимоги, буде запропоновано усунути недоліки у встановлений термін не менше ніж 7 днів. Якщо недоліки не будуть своєчасно усунуті, заяву буде залишено без розгляду.

За видачу дозволу на сезонну роботу або за його подовження роботодавець повинен сплатити одноразовий внесок у розмірі не більше 10% мінімальної заробітної плати за кожного працівника. На сьогоднішній день ця сума становить 30 злотих.

Нові статті закону o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy передбачають створення реєстру дозволів на сезонну роботу, який буде зберігати повну інформацію про роботодавців, працівників-іноземців і виконуваних ними робіт.

3. Роботодавець передає працівнику свідоцтво про внесення заяви до реєстру. Дане свідоцтво є підставою для отримання робочої візи, а також підтверджує мету поїздки при перетині кордону.

4. Після приїзду іноземця у Польщу роботодавець підписує з ним договір про працевлаштування. Для всіх іноземців, які зобов’язані оформляти дозвіл на роботу, договір про працевлаштування повинен бути складений у письмовій формі – це одна з умов легального працевлаштування. Також договір повинен бути переведений на зрозумілу іноземцю мову і йому має бути передано один примірник. У договорі повинні бути закріплені умови, декларовані роботодавцем в заяві про намір доручити роботу іноземцю. Зокрема, розмір винагороди, який визначено в договорі з іноземцем, не повинен бути нижче заробітної плати інших працівників, що виконують ту саму роботу або на такій же посаді за рівнозначний проміжок часу.

5. В день початку роботи роботодавець зобов’язаний повідомити про це Powiatowy Urząd Pracy (PUP), долучивши до заяви копію паспорта іноземця та адресу його проживання у Польщі. Робота вважається легальною з моменту повідомлення роботодавцем про початок роботи.

При сезонних роботах іноземцю дозволено починати роботу:

  1. негайно, в день передачі в PUP копій документа, що дає право перебувати іноземцю на території Польщі, а також інформації про адресу проживання іноземця на період перебування у Польщі;
  2. відразу ж після в’їзду іноземця у Польщу — коли в’їзд мав місце у вихідний день — за умови передачі в PUP вищезазначених документів у перший після в’їзду робочий день.

Якщо роботодавець протягом 120 днів з дня внесення заяви на сезонну роботу в реєстр не надав в PUP документи на іноземного працівника і не було заяви, що роботи будуть виконуватися в інші строки, то такий дозвіл на сезонні роботи буде анульовано.

Іноземець, який перебуває на території Польщі на інших підставах, ніж віза, видана на підставі дозволу для виконання сезонної роботи (наприклад, карта побуту з доступом до ринку праці, штамп у паспорті) або в’їхав у Шенгенську Зону в рамках безвізового режиму без зв’язку з заявою про видачу дозволу на сезонну роботу, може також отримати дозвіл на сезонну роботу на термін легального перебування, але не більше, ніж на строк 9 місяців протягом календарного року.

Слід мати на увазі, що іноземець, який в’їхав по безвізу і отримав дозвіл на сезонні роботи, може працювати не більше 90 днів протягом 180 днів. Щоб не переривати роботу, він може подати документи на отримання посвідки на проживання в Польщі (при в’їзді на підставі дозволу на сезонні роботи) або ж виїхати в країну походження та оформити робочу візу.

Правовою основою для таких дій стало внесення поправок в закон про іноземців (Ustawа z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach). Так у art. 60.1 вводиться додатковий пункт 5а) який збільшує дозволений період роботи по візі (національній або шенгенської) до 9 місяців у рік при наявності дозволу на сезонну роботу. Крім того, додано новий розділ 10а (art. 185 a – 185c), який дає право на підставі дозволу на сезонні роботи отримати тимчасовий дозвіл на проживання (карту побуту).

Якщо роботодавець надає іноземному працівнику житло, у такому випадку повинен бути підписаний договір оренди та обговорені умови найму. Орендна плата за житло не може бути утримана із заробітної плати.

Подати заяву на дозвіл на сезонну роботу можна через сайт praca.gov.pl або ж роздрукувати бланк заяви, заповнити його і самостійно подати. Заяви, подані в електронному вигляді, повинні супроводжуватися кваліфікованим електронним підписом або підписом, завіреним профілем надійним ePUAP.

Підстави для відмови у видачі дозволу на сезонні роботи аналогічні тим, про які ми вже згадували в статті Зміни до працевлаштування іноземців у Польщі.

Іноземцю дано право один раз протягом 9 місяців змінити роботодавця, подавши заяву на подовження дозволу на сезонну роботу, але вже в іншого роботодавця. Подовжувати дозвіл на сезонну роботу у того ж роботодавця можна кілька разів, але в межах календарних 9 місяців з моменту в’їзду іноземного громадянина на територію ЄС. Однак, слід мати на увазі, що за подовження дозволу на сезонну роботу роботодавець повинен заплатити одноразовий внесок в такому ж розмірі, як і за видачу дозволу.

Пріоритетом при розгляді заявок будуть користуватися іноземці, які принаймні один раз протягом 5 попередніх років виконували роботу у цього роботодавця на підставі дозволу на сезонну роботу, якщо робота буде виконуватися на підставі трудового договору.

При видачі дозволів на сезонні роботи надані преференції для громадян України, Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови та Росії, які полягають в:

  1. звільненні від необхідності проводити дослідження ринку праці (для отримання інформації про відсутність претендентів серед безробітних і шукаючих роботу);
  2. можливості отримати дозвіл на сезонні роботи на термін до 3 років (але працювати можна тільки 9 місяців протягом року), завдяки чому іноземець в наступні роки зможе без додаткових формальностей подати заяву на відповідну візу або самостійно приїхати в Польщу (у разі іноземців, на яких поширюються закони про безвізовий режим, наприклад, українців);
  3. можливості доручити іноземцю роботи, які не належать до сезонних, на строк до 30 днів протягом терміну дії дозволу на сезонну роботу без необхідності отримувати окремий дозвіл на роботу. Щоб скористатися цією можливістю, роботодавець повинен буде повідомити в PUP і забезпечити іноземцю заробітну плату принаймні на колишньому рівні.

Виникло питання?

Хочете дізнатися більше або отримати консультацію?

Також читайте
Напишіть нам!

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
4 votes, average: 5,00 out of 54 votes, average: 5,00 out of 54 votes, average: 5,00 out of 54 votes, average: 5,00 out of 54 votes, average: 5,00 out of 5 (4 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Для того чтобы оценить запись, вы должны быть зарегистрированным пользователем сайта.
Loading...
+48 727 861 821 (Viber)
amadej.eu
amadej.eu@gmail.com
error: Content is protected !!