Страхування іноземних громадян у Польщі

Страхування іноземних громадян у Польщі

Однією з умов отримання візи для в’їзду на територію Польщі або в’їзду по безвізу є наявність у іноземця міжнародного страхового поліса (дійсного в усіх країнах ЄС). Мінімальна сума такої страховки становить 30 000 євро. Страховка повинна бути дійсна протягом усього терміну запланованого перебування іноземця на території Польщі. Страховка повинна покривати будь-які витрати, які можуть виникнути під час перебування в Польщі у зв’язку з необхідністю невідкладної медичної допомоги, лікування в лікарні, повернення на батьківщину з медичних причин або у зв’язку зі смертю.

Страхування іноземних громадян у Польщі

Іноземні громадяни, які працюють у Польщі і відраховують внески на соціальне страхування, мають доступ не тільки до медичного страхування, а до повної системі обов’язкового соціального забезпечення.

Крім обов’язкових видів соціального страхування, якими охоплено більшість працюючих громадян, у Польщі існують також добровільні види страхування. Ними можуть скористатися інші категорії громадян, які проживають у Польщі (наприклад, студенти, підприємці, непрацюючі громадяни та ін.), а також ті, хто застрахований обов’язковим видом страхування.

Польська система обов'язкового соціального страхування включає:

  1. пенсійне страхування,
  2. страхування від непрацездатності (пенсія по інвалідності),
  3. страхування від хвороби (лікарняні),
  4. страхування від нещасних випадків.

Роботодавець, який надає роботу іноземцю, зобов’язаний повідомити про це в Управління соціального страхування (ZUS) та сплачувати належні внески. Зарплата працюючих в Польщі щомісяця зменшується на розмір прибуткового податку і внесків на соціальне та медичне забезпечення (з / п брутто – податки = з/п нетто). Суму внесків, які відраховуються із зарплати брутто, теоретично платить працівник. Однак роботодавець зобов’язаний самостійно розраховувати всі внески і сплачувати їх в ZUS (управління соц іального страхування) і US (податкову інспекцію). ZUS веде особові рахунки всіх громадян, які відкриваються при першому зверненні роботодавця. Порушення роботодавцем обов’язків по перерахуванню соціальних виплат є правопорушенням і загрожує роботодавцю штрафами або притягненням до кримінальної відповідальності.

Структура відрахувань на соціальне і медичне страхування наступна:

  1. Внески на пенсійне страхування (19,52%) фінансуються застрахованим і роботодавцем в рівних частинах по 9,76% від з/п брутто (основа нарахування страхових внесків).
  2. Внески на страхування від непрацездатності (8,0%) фінансуються застрахованим за свій рахунок в розмірі 1,5% і роботодавцем – в розмірі 6,5% від з/п брутто.
  3. Внески на страхування від  хвороби (2,45%) фінансуються в повному обсязі самим застрахованим.
  4. Внески на медичне страхування (9% від з/п брутто зменшеної на суму трьох вищеназваних внесків) фінансуються в повному обсязі самим застрахованим.
  5. Внески на страхування від нещасних випадків (1,8%) фінансуються в повному обсязі з коштів роботодавця.
  6. Внески до Фонду зайнятості (Fundusz Pracy) фінансуються роботодавцем в розмірі 2,45% від з/п брутто.

Страхові виплати в залежності від типу договору про працевлаштування.

Відрахування на соціальне страхування працівника залежать від  того, який тип договору укладено між працівником і роботодавцем.

Працівники, в тому числі іноземці, які працевлаштовані на підставі трудового договору (umowa o pracę), зобов’язані платити всі перераховані страхові внески. Ці громадяни можуть користуватися безплатно державним медичним обслуговуванням в рамках страхового договору і пенсійним забезпеченням в Польщі.

Працівники, які виконують роботу на підставі договору-доручення (umowa zlecenie) або іншого договору про надання послуг, підлягають обов’язковому пенсійному страхуванню, страхуванню від непрацездатності, від нещасних випадків і медичному страхуванню. Страхування на випадок хвороби для них є добровільним.

Використання приватної медичної страховки не звільняє від обов’язку сплачувати обов’язкові податки на зарплату.

Працівники, в тому числі іноземці, що працюють в Польщі на підставі договору підряду (umowa o dzieło), не зобов’язані платити внески на соціальне і медичне страхування. У разі необхідності іноземець може скористатися страховкою, яку він отримав для легального в’їзду до Польщі.

Крім того, як сам іноземець, так і особа, яка доручила йому роботу на підставі договору підряду, може укласти договір додаткового медичного страхування в страховій компанії. Якщо в ході виконання договору підряду на території Польщі іноземний громадянин потребуватиме медичної послуги або потрібна його госпіталізація, то витрати на його лікування будуть покриватися страховою компанією в рамках наявного медичного полісу або за рахунок додаткового медичного страхування.

Медичне страхування

Будь-яка людина (в тому числі іноземець) може користуватися медичними послугами в Польщі безплатно, якщо він має медичну страховку. Медичним страхуванням в Польщі забезпечені практично всі її громадяни, ми ж поговоримо про страхування для іноземних громадян.

Якщо іноземний громадянин працевлаштований і перераховує внески на медичне страхування, то він має право отримувати державну медичну допомогу безкоштовно в будь-якій поліклініці чи лікарні, в т.ч. і недержавн ій, яка співпрацює з NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia – Національний Фонд Охорони здоров’я). Якщо виникне необхідність в його госпіталізації, він має безкоштовний доступ до послуг охорони здоров’я на таких же умовах, як і громадянин Польщі.

Narodowy Fundusz Zdrowia

Медичними послугами можуть також користуватися близькі члени сім’ї застрахованої особи після реєстрації в NFZ. Для цього необхідно передати їх дані роботодавцю або ж самостійно укласти договір про добровільне медичне страхування з воєводським відділенням NFZ і зареєструвати його в Управлінні соціального страхування (ZUS).

Після звільнення з роботи медична страховка діє протягом 30 днів від дати розірвання трудового договору.

Державним медичним обслуговуванням також можуть користуватися діти шкільного віку, в рамках опіки, яку гарантує школа, навіть якщо перебування їхніх батьків у Польщі незаконно.

Особи, які застраховані в державах Європейського Союзу або Європейської Асоціації Вільної Торгівлі (до складу якої входять Ліхтенштейн, Ісландія, Швейцарія і Норвегія) і знаходяться на території Польщі, також можуть скористатися державним медичним обслуговуванням.

Добровільно застрахуватися в NFZ і мати право користуватися державним медичним обслуговуванням можуть також непрацюючі іноземці, які мають дозвіл на тимчасове або постійне проживання (карту побиту), дозвіл довготермінового резидента ЄС, статус біженця.

Головний мінус державного медичного страхування – черги на отримання медичних послуг.

Щоб скористатися послугами безкоштовної медицини, вам необхідно прийти в поліклініку або клініку (які співпрацюють з NFZ), пред’явити PESEL, вас знайдуть в базі даних і нададуть вам необхідну медичну допомогу. Якщо ж у вас немає номера PESEL, ви можете пред’явити паспорт.

Визначити місце, де приймають державний страховий поліс, можна по наклейці NFZ  поруч з назвою лікарні, поліклініки або приймальні лікаря.

УВАГА! Невідкладна медична допомога надається всім – незалежно від наявності страхового поліса.

Іноземці, які законно проживають у Польщі, можуть також  користуватися недержавним медичним обслуговуванням. Існують безліч приватних компаній, які пропонують медичну страховку, прописавши у договорі список страхових випадків. Якщо хвороба, якою ви захворієте, або медичні послуги, які вам знадобляться, не вказані в договорі, тодоведеться їх оплачувати додатково. Існує можливість покупки абонемента на рік або на півроку, або, наприклад, на час вагітності. Можна скористатися послугами платних клінік без викупленої страховки, оплачуючи необхідні послуги при зверненні до лікаря.

Пенсійне страхування

Громадянин може розраховувати на отримання пенсії в Польщі, якщо він відраховував пенсійні внески і досяг пенсійного віку. Пенсійною системою Польщі покриваються також випадки втрати працездатності (отримання інвалідності). В яких випадках пенсію в Польщі можуть отримувати іноземні громадяни та коли можливий взаємозалік стажу для обрахування пенс ії – про це піде мова в наступній статті.

Виникло питання?

Хочете дізнатися більше або отримати консультацію?

Також читайте
Напишіть нам!

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
5 votes, average: 5,00 out of 55 votes, average: 5,00 out of 55 votes, average: 5,00 out of 55 votes, average: 5,00 out of 55 votes, average: 5,00 out of 5 (5 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Для того чтобы оценить запись, вы должны быть зарегистрированным пользователем сайта.
Loading...
error: Content is protected !!